A3 Bregana-Lipovac:
A11 Zagreb-Sisak:
Zatvorene su državne ceste:
Do 9. ožujka od 9:00 do 12:00 te od 17:00 do 24:00 sata u trajanju do 30 min zatvara se DC70 Omiš (DC8)-Naklice-Gata-čvor Blato na Cetini (A1), od tvornice Galeb do raskrižja za Zakučac. Obilazak: državnom cestom DC8 Omiš–Podstrana (Strožanac) te županijskom cestom Ž6142 Podstrana (Strožanac)-Žrnovnica.
Za vrijeme trajanja biciklističkih utrka (Trofej Umag, Trofej Poreč, Istarsko proljeće) od 11 do 15 sati mogu se stvarati kolone i bit će na snazi privremena regulacija prometa na trasi utrka te molimo sve sudionike u prometu za strpljenje i oprez.
Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donio je odluku o privremenoj zabrani i ograničavanju prelaska preko graničnih prijelaza Republike Hrvatske. Odluka je stupila na snagu 1. prosinca.
Putnici koji dolaze iz "zelenih područja EU" ne trebaju PCR test, niti ispunjavanje dodatnih uvjeta za ulazak u RH.
Svi ostali putnici koji dolaze iz EU trebaju predočiti negativni PCR test koji nije stariji od 48 sati ili se na Covid testirati pri dolasku u RH i biti u samoizolaciji do dospijeća nalaza. Izuzetak su pogranični radnici, studenti i učenici, pomorci, osobe koje putuju iz nužnih privatnih ili poslovnih razloga te pacijenti koji putuju iz nužnih razloga.
Državljani trećih zemalja ne mogu prelaziti preko granice u RH, osim nekih iznimki koje uključuju negativan PCR test.
Više o odluci na poveznici:
https://www.koronavirus.hr/sto-moram-znati/o-putovanju/privremena-zabrana-i-ogranicenje-prelaska-pre...
Zbog povremeno pojačanog prometa i aktualnih kontrola na većini graničnih prijelaza moguća su čekanja u putničkom i teretnom prometu.
Od 1. rujna otvorena su samo tri granična prijelaza između Mađarske i Hrvatske: Duboševica-Udvar, Terezino Polje-Barcs (samo za građane iz Hrvatske i Mađarske) i Goričan-Leteneye. Mađarska zatvara granice za sve putnike koji nemaju adresu stanovanja u toj zemlji (ulaz je omogućen samo za tzv. opravdane slučajeve).
Molimo koristiti upute na sljedećim poveznicama:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/informacije-o-putovanjima/upozorenja/
https://www.koronavirus.hr/preporuke-i-upute-za-prelazak-drzavne-granice/733
https://www.koronavirus.hr/idete-na-put-sve-informacije-na-jednom-mjestu/22
https://www.koronavirus.hr/jednostavniji-i-brzi-prelazak-granice-za-odredjene-drzave/668
GP Dvor i Vitaljina otvoreni su samo za promet putnika i osobnih vozila.
Na GP Gunja zabrana je prometa za teretna vozila i autobuse (zbog nestabilnosti mosta).
Zbog odluke o ograničenju prometa za teretna vozila u Sloveniji koja je na snazi od 1. lipnja 2019. godine, očekuju se duža čekanja za teretna vozila, osobito na graničnim prijelazima Bregana/Obrežje i Macelj/Gruškovje. Više se može pročitati na internetskim stranicama: https://www.hak.hr/vijest/896/ogranicenje-slo-vozila-2019.
INFORMACIJE MUP-a O ČEKANJIMA NA GRANIČNIM PRIJELAZIMA:
Bosna i Hercegovina - Hrvatska
Slovenija - Hrvatska
Jadrolinijin red plovidbe za 2021. godinu https://www.jadrolinija.hr/red-plovidbe/lokalne-linije-2021-
Podsjećamo vozače da je od 15. studenog 2020. do 15. travnja 2021. godine obvezna zimska oprema na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj. Pod zimskom opremom za vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t podrazumijevaju se:
Zimska oprema za autobuse podrazumijeva:
Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom (na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno) bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom ili da vozilom nastavi kretanje na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu. U suprotnom vozaču prijeti novčana kazna od 1000 kuna.
Više informacija:
Kod vožnje po mokrim i skliskim kolnicima, savjetujemo Vam:
Video - HAK savjetnik za zimu - vožnja po mokrim i skliskim kolnicima
Savjeti za vožnju zimi, po magli, poledici ili zasniježenom kolniku
HAK-ov savjetnik za zimu
U nastavku možete naći nekoliko korisnih savjeta:
Savjeti vozačima koji su konzumirali alkohol:
HITNI KORIDOR
Kad krećemo na odmor, svima nam je zajedničko da želimo što sigurnije stići na cilj. U svrhu što boljeg i sigurnijeg puta tijekom ljetnih mjeseci, ali i tijekom cijele godine, Hrvatski autoklub je sudjelovao u edukativnoj akciji „Hitni koridor spašava život“. Smisao ove akcije bio je osvješćivanje javnosti o važnosti formiranja Hitnog koridora kako bi interventna vozila mogla što prije doći do unesrećenih osoba.Više o akciji može se pronaći na stranicama HAK-a gdje se može pogledati video (https://bit.ly/2Z8XqeB) o tome kako se moramo ponašati kad u retrovizoru ugledamo vozilo vatrogasaca, hitne pomoći ili policije koji može spasiti nečiji život.Prednosti Hitnog koridora: